TFF’den açıklama! “Ligin son haftalarına girilirken…”

Son dakika haberi: Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), resmi internet sitesinden bir açıklama yayımladı. Açıklamada Süper Lig kulüplerine sağduyu ve itidal davetinde bulunuldu.
FUTBOL - 2 Nisan 2024 16:51 A A

TFF, Süper Lig takımlarına sağduyu ve itidal davetinde bulunduğu bir açıklama yayımladı.

Federasyonun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Türkiye Futbol Federasyonu olarak; vazifeye geldiğimiz birinci günden bu yana futbolumuzda sağduyu, iş birliği ve diyalog ortamını güçlendirmek ismine samimi bir gayret göstermiş olup, tüm paydaşlarımızı da bu efora ortak edebilmek için ağır bir mesai harcadık. Bu hususta pek çok spor kulübümüzden dayanak gördük; futbolda birleştirici ve uzlaştırıcı bir anlayışı hâkim kılabilmek ismine büyük çaba gösterdik.

Ancak son devirde üzülerek görmekteyiz ki; ligin son haftalarına girilirken spor kulüplerimizin pahalı yöneticilerinden gelen birtakım bahtsız açıklamalar, tahlile katkı vermek bir yana çatışmayı körüklemekte ve Türk futboluna önemli oranda ziyan vermektedir.

Rekabette üstünlük ve öncelik kazanabilmek ismine sportmenliği, saygıyı, “fair play ruhunu” bir kenara bırakan kulüplerimizin her biri, aslında birebir vakitte Türk sporuna taraf veren kültür ve kimliklere, esaslı geleneklere sahiptir.

Ancak ne yazık ki bu güzide spor kulüplerimizin günümüz temsilcileri asırlık kültürlerine tezat oluşturacak açıklamalar yapmayı daima bir alışkanlık haline getirerek, Türk futboluna ve toplum barışına açıkça ziyan vermektedir. Farklı kültürlere, görüşlere, kökene sahip milyonlarca insanın tıpkı renklere gönül vererek galibiyet sevincinde ve yenilgi hüznünde buluşmasını sağlayan futbol, ayrıştırıcı değil birleştirici olmalıdır. Rakibi daha güzeline, daha büyük başarılara teşvik futbolun niteliğini üst çekerken, hakarete varan telaffuzlar tabir-i caizse yeşil alanları çamurlaştırmakta, futbolu zevksiz ve oynanmaz hale getirmekte, spor kültürünü aşağı çekmektedir.

Futbolu şartsız seven, sevinçte ve ıstırapta ortaklaşmayı şiar edinen Türk toplumunun bu açıklamalarla daima huzursuz edilmesinin hiç kimseye bir yararı olmadığı üzere, ülke futbolunun pahasını aşağıya çekecek bu stil açıklamaların faturasını son analizde yeniden kulüplerimiz ödeyecektir.

İyinin yüceltildiği, berbatın ayıplandığı bir kültürün evlatları olarak bir sefer daha futbolun tüm paydaşlarını sağduyulu ve itidalli davranmaya davet ediyoruz.

Adalet değil ayrıcalık isteyen düzeysiz telaffuz ve tavırlara karşı disiplin talimatlarını ve hukuk çerçevesinde cezai yaptırımları taviz vermeden uygulamaya devam edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

Kaynak:Fotomac

administrator

Bu haber 11 kez okundu.
FUTBOL - 16:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
Verified by MonsterInsights